نحوه مطالعه آنلاین

اگر به تازگی می خواهید مطالعه آنلاین را شروع کنید، چندین نکته و ترفند وجود دارد که برای موفقیت در یادگیری ضروری است. باید عادات مطالعه صحیح را یاد بگیرید، یک برنامه مطالعه ایجاد کنید، به آن پایبند باشید و از منابع در دسترس حداکثر استفاده را ببرید.

ایجاد عادات خوب

یک برنامه روزانه تنظیم کنید: مطالعه روزانه در ساعات معین، باعث عادت می‌شود که این کار به شما کمک می کند تا تمرکز کنید. علاوه بر این، تعیین زمانی برای شروع و استراحت، باعث می شود مطالعه کمتر دلهره آور به نظر برسد. هر تکلیف را به بخش های کوچک تقسیم کنید و برای تکمیل هر یک از این وظایف، زمان خود را تنظیم کنید.

در یک مکان خاص مطالعه کنید: یک منطقه را در خانه خود به تکالیف و مطالعات درسی اختصاص دهید. این کار باعث تمرکز مجدد بر روی مطالعه و جلوگیری از حواس پرتی می‌شود. علاوه بر این، استفاده از یک فضای یکسان در هر روز به افراد دیگر کمک می کند فوراً از زمان مطالعه شما مطلع شوند. اگر محیط خانه باعث حواس پرتی شما می شود، سعی کنید یک مکان خوب در یک کتابخانه محلی پیدا کنید. کتابخانه‌ها ساکت، با نور کافی و عاری از هرگونه حواس‌پرتی هستند.

اطمینان حاصل کنید که برای مطالعه به اندازه کافی راحت هستید و می توانید برای مدت طولانی در آنجا بمانید؛ اما نه آنقدر راحت که وسوسه شوید در آن مکان بخوابید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم از نور مناسب استفاده کنید تا بتوانید هر کتاب، یادداشت یا سایر اسناد را به وضوح ببینید.

از اتصال اینترنت خود مطمئن باشید: بزرگترین اشتباه دانش‌آموزانی که می‌خواهند به صورت آنلاین مطالعه کنند، سرمایه‌گذاری نکردن برای خدمات اینترنتی مطمئن و سریع است. این کار برای دوره های آنلاین ضروری است.

بهترین شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی را در منطقه خود پیدا کنید، نظرات افرادی که از خدمات آنان استفاده می کنند را بخوانید و برای مقایسه قیمت با ارائه دهندگان تماس بگیرید. از همکلاسی‌هایی که در نزدیکی شما زندگی می‌کنند بپرسید که از چه نوع اینترنتی استفاده می‌کنند و آیا این سرویس را توصیه می‌کنند یا خیر.

به محض مشاهده اولین مشکلات اینترنتی (مانند قطعی مکرر یا سرعت اتصال پایین) با ارائه دهنده خدمات خود تماس بگیرید. اگر آنها قادر به ارائه توضیح و راه حل کافی نیستند، به سرویس دیگری مراجعه کنید.

اگر نمی توانید به خدمات اینترنتی کافی در خانه خود دسترسی داشته باشید، به مدرسه یا کتابخانه عمومی بروید. در بیشتر موارد، دارندگان کارت کتابخانه از طریق کتابخانه به خدمات اینترنتی رایگان دسترسی دارند. کتابخانه ها نیز مکان های بسیار خوبی برای مطالعه هستند.

شبکه های اجتماعی را کنار بگذارید: اجازه ندهید وسوسه بازدید از رسانه های اجتماعی، بررسی ایمیل و کلیک روی ده لیست برتر، شما را از مطالعه منحرف کند. برای خود حد و مرز تعیین کنید. از یک تایمر برای ردیابی زمان صرف شده در وب سایت های غیر درسی استفاده کنید و هر بار به پنج دقیقه محدود کنید. استراحت کردن خوب است، اما مطمئن شوید از مدت زمانی که برای استراحت صرف می کنید آگاه هستید. وای فای و تلفن خود را خاموش کنید یا یک تایمر «حواس پرتی» تنظیم کنید. 

اگر برای رفع مشکل حواس پرتی خود به کمک نیاز دارید، تعدادی وب سایت و برنامه وجود دارد که می توانند به شما یاری دهند. Anti-Social اپلیکیشنی است که به شما کمک می‌کند زمان حضور در رسانه‌های اجتماعی و سایر سایت‌های حواس‌پرتی را محدود کنید. StayFocused یک مسدود کننده اینترنت مبتنی بر کروم است که دسترسی به وب شما را در زمان های از پیش تعیین شده محدود می کند.

همچنین مهم است که هر چند وقت یکبار استراحت کنید. اینجاست که برنامه‌هایی مانند Time Out وارد می‌شوند. این برنامه به شما یادآوری می‌کند در فواصل زمانی مشخص استراحت کنید، بنابراین زیاد به خودتان فشار نیاورید.

استفاده بهینه از منابع

برنامه درسی، طرح کلی یا چک لیست را مرور کنید: برای داشتن درک روشنی از اهداف دوره، زمان صرف کنید. با بررسی طرح کلی دروس، می توانید برای چگونگی ارتباط هر جزء با اهداف دوره، آماده شوید.

کل طرح دوره را مرور کنید، یادداشت بردارید و بلافاصله سؤال بپرسید. هدف این است که مطمئن شوید این دوره برای شما مفید است یا خیر.

چگونگی تطبیق تکالیف با طرح کلی دوره را مجدداً در کلاس ارزیابی کنید. این کار در صورتی مفید است که احساس ناامیدی می کنید یا تکالیف برای شما سخت به نظر می رسد.

تغییرات در برنامه درسی را به دقت دنبال کنید. اکثر مربیان، در صورت تغییر در برنامه درسی، اطلاع می دهند، اما حداقل یک بار در روز بررسی کنید تا به مشکل برنخورید.

طرز استفاده از ابزارهای دوره آنلاین را بیاموزید: اکثر دوره های آنلاین سیستم های مختلفی را برای برقراری ارتباط با مربیان و همکلاسی ها و همچنین ذخیره و سازماندهی اطلاعات ارائه می دهند. قبل از شروع کلاس، حدود یک ساعت وقت بگذارید تا کل سیستم دوره را به صورت آنلاین بررسی کنید. این به شما کمک می‌کند تا برای انجام تکالیف، برقراری ارتباط با همکلاسی ها و تست‌ها آمادگی بیشتری داشته باشید.

اگر سؤالی دارید، راهنمای کاربر را که باید در انواع سیستم ها قابل دسترسی باشد، بخوانید. به طور معمول، این بخش با علامت سوال، نماد لامپ یا برگه “راهنما” مشخص می شوند.

اگر مایلید به طور خاص نحوه استفاده از سیستم برای دوره خود را بیابید، برنامه درسی را مرور کنید و برای اطلاعات بیشتر در مورد دوره با مربی صحبت کنید.

سایت های مرجع را پیدا کنید: اگر می توانید، از منابع آنلاینی استفاده کنید که قابل اطمینان باشند و توسط دانشگاه، کتابخانه یا سازمان دولتی حمایت می شود. اگر در حال گذراندن دوره آنلاین هستید، احتمالاً به عنوان بخشی از کلاس به بسیاری از سایت های مرجع دسترسی خواهید داشت. با این حال، با صرف چند لحظه برای بررسی منبع، نویسنده و سایر اطلاعات، می توانید صحت و مشروعیت هر منبع آنلاین را بیابید.

اگر آمار یا اطلاعات مشابهی را در وب‌سایت‌های متعدد پیدا کردید، احتمالاً منبعی که استفاده می‌کنید دقیق است.

در خصوص مدیر سایت، اطلاعات کسب کنید. وبلاگ ها نمونه ای از وب سایت های غیرقابل اطمینان هستند، اما اگر وبلاگ بخشی از یک سازمان حرفه ای باشد یا توسط یک متخصص در این زمینه نوشته شده باشد، ممکن است منبع قابل اعتمادی باشند.

تاریخ تمام منابع را بررسی کنید. اگر سایت از ده سال پیش به روز نشده، احتمالاً دیگر منبع اطلاعاتی قابل اعتمادی نیست.

با اساتید ارتباط برقرار کنید: یکی از مزایای یادگیری آنلاین، دسترسی فوری به معلمان و سایر دانش آموزان است. بیشتر دوره‌ها و آموزش‌های آنلاین دارای برنامه چت، تالار گفتگو و ارتباط ایمیلی با اساتید و سایر دانشجویان هستند. از این سهولت ارتباط استفاده کنید و از پرسیدن سوال دریغ نکنید.

اگر برای درک مطالب مشکل دارید، فوراً به استاد یا رهبر دوره اطلاع دهید. آنها می توانند راهنمایی کنند و شما را به سمت منابع مفید هدایت کنند.

اگر مشکل شخصی برای شما پیش آمده که بر توانایی شما برای همگام شدن با دوره تأثیر می گذارد، فوراً با استاد صحبت کنید. ممکن است بتوانید برنامه دوره خود را تنظیم کنید و در تاریخ بعدی تکالیف خود را انجام دهید.

از منابع کتابخانه آنلاین استفاده کنید: اگر در حال گذراندن یک دوره آنلاین از طریق مدرسه یا دانشگاه هستید، باید به منابع کتابخانه آنلاین دسترسی داشته باشید. اگر نه، با کتابخانه عمومی منطقه خود در مورد منابع مرجع آنلاین صحبت کنید. کتابخانه ها دسترسی رایگان به تعدادی از مجلات حرفه ای، نشریات و ابزارهای جستجو را به دانشجویان ارائه می دهند که در غیر این صورت ممکن است صدها یا هزاران دلار در سال هزینه داشته باشند.

از وب سایت کتابخانه دیدن کنید و هر گونه دستورالعمل ورود یا دسترسی را پیدا کنید. اگر قبلاً کارت کتابخانه دارید، ممکن است بتوانید فوراً به اطلاعات دسترسی پیدا کنید. با کتابخانه مدرسه تماس بگیرید. بپرسید که فرآیند دسترسی به منابع آنلاین چیست؟

بپرسید آیا کتابداری وجود دارد که در موضوع مورد مطالعه شما متخصص باشد. این کتابداران در استفاده کامل از منابع و اطلاعات کتابخانه در مورد آن موضوع کمک می کنند.

اگر در حال گذراندن دوره ای برای حرفه ای شدن هستید، ممکن است این کار را از طریق مدرسه انجام ندهید. در این صورت، باید از وب سایت بازدید کنید و با کتابداران کتابخانه عمومی خود تماس بگیرید.

در بحث های آنلاین شرکت کنید: بسیاری از دوره های مبتنی بر وب نیاز به بحث های گروهی یا انجمن دارند. حتی اگر بحث های گروهی اجباری نباشد، مشارکت، فرصت دیگری برای ارزیابی آموخته های شما است. گوش دادن و پاسخ دادن به دیدگاه های دیگران راهی عالی برای توسعه دانش خود است.

وبلاگ هایی را بخوانید که همتایان یا اساتید شما می نویسند. اگر با اطمینان می توانید مطالب علمی  و موثق بنویسید، می توانید وبلاگ خود را راه اندازی کنید. در وبینارها شرکت کنید. آنها را تماشا کنید، اما همچنین سؤال بپرسید، یادداشت برداری کنید و از آنها استفاده مؤثری از زمان خود کنید.

آموخته های خود را چاپ کنید: اگر نگران از دست دادن اطلاعات یا مطالعه بهتر با یک سند فیزیکی هستید، در چاپ منابع آنلاین تردید نکنید. برخی از دانش‌آموزان وقتی متن را علامت‌گذاری کرده و زیر آن خط می کشند، به سادگی بهتر یاد می‌گیرند. برای این نوع یادگیرندگان، چاپ یک نسخه فیزیکی ممکن است مفید باشد.

مطالعه موثر

طرح کلی درس را بررسی کنید: مدرس شما باید یک نمای کلی از دوره ارائه دهد که ممکن است در قالب برنامه درسی یا فهرست اهداف دوره باشد. با این حال، صرف زمان برای ایجاد طرح کلی، می تواند به شما کمک کند تا مفاهیم اصلی را بهتر درک کنید و همچنین طرح دروس را در برنامه های شخصی و حرفه ای خود بگنجانید.

طرح کلی را متناسب با برنامه فعلی خود قرار دهید. با هر برنامه درسی، چک لیست، یا مرورهای مفهومی ارائه شده توسط مربی، شروع کنید و جزئیاتی مانند این را اضافه کنید: “من باید تکالیف هفته 5 را از قبل انجام دهم زیرا آن هفته خارج از شهر هستم.”

یادداشت برداری: نوشتن نکات خواندنی، مطالب مرجع و کلاس ها راهی عالی برای درک بهتر و به خاطر سپردن مطالبی است که مطالعه می کنید. اگر در رایانه یادداشت برداری می کنید، بعداً وقتی به دنبال اطلاعات خاصی هستید، جستجوی آنها آسان خواهد بود. اگر ترجیح می دهید یادداشت را بر روی کاغذ بنویسید، برای مرتب نگه داشتن آنها وقت بگذارید تا بتوانید به سرعت اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنید.

دقت در خواندن مطالب: چه در حال تکمیل مطالبی هستید که برای کل کلاس اختصاص داده شده است و چه در حال مطالعه مقالات و منابع مستقل، زمان بگذارید. هدف باید فقط یک بار خواندن یک سند باشد و پس از مطالعه به یک درک اساسی از مفاهیم اصلی رسیده باشید.

برجسته کنید، زیر آن خط بکشید یا یادداشت برداری کنید. این کار به شما امکان می دهد تا به سرعت اطلاعاتی را که مهم ترین هستند را پیدا کنید. اگر نسخه فیزیکی از مطالب ندارید، می‌توانید این کار را روی رایانه خود با استفاده از اکثر برنامه‌های کتاب الکترونیکی انجام دهید.

ایده های بزرگ را با کلمات خود بیان کنید. تصور کنید محتوای هر بخش را برای کسی توضیح می‌دهید، سعی کنید خلاصه، کوتاه و واضح اطلاعات را ارائه دهید. این را می توان به صورت کتبی یا ذهنی در حین کار انجام دهید.

خود را بیازمایید: در پایان هر فصل یا بخش، چند لحظه وقت بگذارید و آزمایش کنید که آیا مطلب را درک کرده اید یا خیر. بیشتر کتابچه های راهنمای دوره شامل آزمون هایی برای دانشجویان هستند. در غیر این صورت، می توانید تست های تمرینی در موضوعات مختلف را به صورت آنلاین انجام دهید. یک راه ساده دیگر برای آزمایش دانش خود در مورد مطالبی که پوشش می دهید این است که هر عنوان را در مطالعه خود مرور کنید و به طور ذهنی محتوا و مفاهیم اصلی آن بخش را خلاصه کنید و در صورت لزوم یادداشت برداری کنید.

برنامه ریزی داشته باشید: اگر زمانی مشغول یا خارج از شهر بودید، تکالیف آن را از قبل انجام دهید. مهلت هایی را برای خود تعیین کنید تا کار را قبل از سررسید انجام دهید و در صورت امکان، کار را فراتر از این مهلت ها تکمیل کنید تا همیشه رو به جلو حرکت کنید.

کلام آخر

تمرکز خود را حفظ کنید، اما زمانی که خسته شدید، استراحت کنید.

حتما یادداشت ها، منابع آنلاین، مواد درسی و کتاب های درسی خود را با هم مقایسه کنید و یک سند واحد با مرتبط ترین اطلاعات ایجاد کنید.

 

منبع: How to Study Online

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *